Lepší je mlčet než planě kecat, nebo potom cítit zklamání z předešlého rozhovoru.

30.10.15

Chce se mi....

...umřít.


Ne, vážně nemyslím na sebevraždu, ale dneska jsem se tak při mši svaté cítila. Proč?
Dneska jsem zažila po dlouhé době šok. Už jsem si myslela, že mě nic nepřekvapí, ale pokaždé si ten někdo dá pořádnou práci a chce mě doslova liturgicky zabít.
Ještěže studuji tu teologii. Aspoň tam mě to velice těší a baví a hlavně se těším na latinu pro liturgii a na samotnou liturgiku. Ale k té se musím nejdříve dostat ve druhém ročníku. Taky bych chtěla z liturgiky psát bakalářskou a následně, když se na škole udržím, tak i diplomovou práci.
Ale teď zpět k mému umírání.
Dneska jsem šla na mši. Nevadilo by mi až tak moc, že se začínalo o akademickou čtvrthodinku později. (Na zpovídání je potřeba trochu času, ale když se přijde pozdě i na to, tak se nedá nic dělat. Radši se posune celá liturgie, ta přece není důležitá.) Spíš mě vadilo, jak byla mše svatá zpočatá.
Ministrant zazvonil na zvonky u sakristie. Následně se spolu s dalšími ministranty dostavil k oltáři také kněz. To by taky ještě šlo, ale nešlo by to, že ten kněz šel bez štoly a ornátu. Myslela jsem, že mě budou křísit. Už od začátku jsem tušila, že se bude žehnat ornát a štola. Taky se tak stalo, ale to neopravňuje kněze aby zahajoval mši svatou bez řádného liturgického roucha. I mém oblíbeném IGMR se píše, že přede mší se pro kněze přichystá alba, štola a ornát. Nezažila jsem, že by si kněz žehnal ornát při mši svaté a následně si jej oblékl. Proč? Protože ornáty a jiná bohoslužebná roucha se žehnají na konci mše svaté, stejně jako všechno ostatní, kromě vody, adventních věnců a hromniček. Možná ještě něco, ale momentálně si nevzpomenu, co.
A ještě druhá věc, která mě dorazila. Hnedka třetí mši svatou, kterou jsem byla doma, jsem viděla nový misál, ačkoli jsem ho vůbec neočekávala, ale na druhou stranu jsem se nedočkala nových Obřadů žehnání. Nový misál bude povinnný až od první neděle adventní, ale Obřady žehnání jsou povinné už skoro dva roky. Tak kde zase ta knížka byla???
Jsem upřímně zvědavá, jak dlouho jim vydrží nadšení z reedice misálu.
Zřejmě u nás jde opět všechno, i to nemožné. Hlavně máme poslouchat autority a dodržovat všechno, co si řeknou, a na druhou stranu je máme poslouchat kriticky. To, kdybych udělala minulý rok na druhou neděli adventní. Vsadila bych se, kdyby mi někdo přišel nadávat, proč jsem nehrála Gloria, když je patrocinium. (Gloria samozřejmě být neměllo, protože nemělo být ani to patrocinium.) Nejspíš se mám připravit na to, že letos druhá neděle adventní opět nebude...
Tak jsem se z toho dnešního šoku vypsala. Je mi jedno, kdo si to přečte, je mi jedno, jak moc mě po tomto článku bude kdo nenávidět, ale já tímto prostě trpím a těm lidem, co doslova "przní" liturgii to zřejmě nevadí, že já tímto umírám, že mě to ničí na duši.
Tak to bude asi dneska všechno.
Přeji všem krásnější večer, než mám já, protože zprzněná liturgie mi dokáže zkazit celý týden. Napravit to může pouze krásná a dokonalá liturgie, které snad budu brzy přítomna.
Vaše Vanimaré

27.10.15

Liturgická poznámka č. 5, Mensa nebo svatostánek?

Nabízím další z liturgických poznámek. Tato se bude týkat hlubokých úklon při mši svaté. Zda se ministranti i kněží mají uklánět svatostánku, kde je stále přítomen vzkříšený Kristus, nebo mense, kde se zpřítomní jeho jednou pro vždy podstoupená oběť na kříži. Více v celém článku.

Tuto problematiku jsem řešila už jako ministrant, když jsem byla nucena přecházet na čtení nebo na žalm. Neměla jsem to ráda a po pravdě by se něco takového ani dít při liturgii nemělo. Aspoň ministrant by neměl přecházet. Kněze v tuto chvíli z mého textu vynechám. Ten prostě a jednoduše při mši svaté přecházet musí, pokud není ambon na stejné straně jako sedes. I to už jsem někde viděla, jen nevím kde. A není to nic špatného. Hlavně, když tam obě jmenovaná místa jsou.
Zaměřím se tedy na ministranty. Když už přecházet opravdu musí, tak by se úklona měla smeknou mense, protože při mši svaté je mensa svým způsobem důležitější. Jedná se o místo, kde bude zpřítomněna Kristova oběť.
V IGMR se píše. Doslova cituji: "Po příchodu k oltáři kněz a přisluhující pozdraví oltář hlubokou úklonou." (IGMR Editio typica tertia 2002, č. 122) Toto číslo ještě pokračuje, že pokud byl nesen kříž, tak se může postavit vedle oltáře a nahrazuje kříž oltářní. Ale tato poznámka se netýká oltářního kříže, ale zda se uklánět ke svatostánku nebo k oltáři. Z tohoto čísla v IGMR jde poznat, že úklona patří oltáři, nikoli svatostánku. Před svatostánkem by se mělo poklekat mimo mši svatou.
Ještě jednou dnes budu citovat IGMR: "Oltář, na němž se zpřítomňujě pod svátostnými znameními oběť kříže, je též stolem hostiny Páně.... Oltář je též středem díkůvzdání, kterým je eucharistie." (IGMR Editio typica tertia 2002, č. 296)
V celém IGMR se o místě, kde se uchovává Nejsvětější svátost píše asi jen na jednom místě. Je pravda, že IGMR jsem četla kdysi dávno, tak si to moc nepamatuji, ale ve mši se svatostánku neklaní. Pouze při příchodu k oltáři se před svatostánkem poklekne, stejně tak jako při odchodu.
V jedné knížce pro ministranty v roku 2009. Na straně 32 se píše o tom, že oltář je centrem celého chrámu. Dále autoři pokračují popisem vstupních obřadů. Doslova budu citovat: "Po příchodu do presbytáře pozdravíme oltář hlubokou úklonou. Je-li v presbytáři svatostánek, pak samozřejmě poklekáme." (REINSBERK, Jiří a KUBALÍK, Tomáš: Knížka pro ministranty. 3. vyd. Praha: Portál, 2009.) Kdo by nevěděl, jak knižka vypadá, přidávám fotografii.
Tak snad jsem dostatečně vysvětlila tuto problematiku. Hodlám se v tomto dále vzdělávat, takže až budu mít nějaké další informace, tak bude článek aktualizován.
Vaše Vanimaré

25.10.15

43. týden 2015

A neděle je opět zde. A co se dělo? Docela dost toho bylo, ale začnu pěkně od pondělka.

23.10.15

Reedice misálu

Dobrý večer, včera se mi stala jedna taková velice potěšující věc...


...měla jsem možnost se dotknout a řádně si prohlédnout reedici římského misálu, který nedávno vyšel. Těžký je pěkně, a také je velmi pěkně zpracovaný. Občas jsou nějaké modlitby posunuté, zvláště se mi nelíbilo v jedné eucharistické modlitbě, že konsekrační slova byla na konci jedné strany a musí se mezi konsekrací chleba v Tělo Kristovo a víno v Krev Kristovu otáčet stránka. Nevím, jak bych to jako ministrant misálista řešila.
Na toto téma jsem asi půl hodiny debatovala a nakonec jsem s partnerem v dialogu přišla na to, že se misálista nejspíš postaví, když se kněz zvedá z pokleku po konsekraci chleba v Tělo Krista.
Jinak v tomto novém vydání misálu jsou dány veškeré dodatky, jen jsem chvíli hledala modlitby nad lidem v době postní, kdy tyto modlitby nejsou určeny přesně na den, ale jsou očíslované, a také tento misál obsahuje nové tzv. "zelené"eucharistické modlitby. Toto je poznatelné na váze knihy.
Také obsahuje IGMR Editio tertia typica emendatorum 2008. Až se mi tento dokument dostane do rukou, určitě jej přečtu a následně jej budu citovat ve svých liturgických poznámkách.
A konečně přikládám fotografii. Bohužel je pouze z mobilu, protože foťák jsem neměla. Pokochejte se spolu se mnou, protože jsem se na něj nemohla vynadívat a stále jsem jej musela mít na klíně, co to šlo.
Vaše Vanimaré
P. S.: Kdo by nevěděl, co je to emendatorum nechť si tento termín zadá do googlu a nastaví si jazyk latina. Hned zjistí, co to znamená.
V.

17.10.15

Liturgická poznámka č. 4, Důležitost eucharistické modlitby při mši svaté.

Další a troufám si říci, že ne poslední liturgická poznámka na tomto blogu.


Jednou jsem byla svědkem kázání, které se týkalo mše svaté. Otázka zněla, která část mše svaté je nejdůležitější.
Budu citovat přímo ze Všeobecných pokynů k Římskému misálu. (IGMR Editio typica tertia 2002, č. 78)
"Eucharistická modlitba
Nyní začíná střed a vrchol celého slavení eucharistie, totiž vlastní eucharistická modlitba, tj. modlitba díkůvzdání a posvěcení. Kněz vybízí lid, aby pozvedl srdce k Pánu modlitbou s díkučiněním, a zahrnuje všechny do této modlitby, kterou vysílá jménem celého shromáždění skrze Ježíše Krista v Duchu svatém k Bohu Otci. smyslem této modlitby je spojení celého shromáždění věřících s Kristem ve vyznání velikých činů Božích a v podání oběti. Eucharistická modlitba si žádá, aby jí všichni s úctou a v tichosti naslouchali." (IGMR Editio Typica Tertia 2002)
Dále je v IGMR vypsáno, z jakých částí se celá eucharistická modlitba skládá. Celá eucharistická modlitba začíná díkůvzdáním, tzv. prefací. Následuje zpěv Sanctus, na který navazuje postsanctus, následuje epikleze, při které by se nejpozději mělo poklekat. Plynule navazují slova o ustanovení. Pak násleuje anamnéze, podání oběti, prosby a celá eucharistická modlitba končí závěrečnou velkou doxologií. Tuto doxologii všechen lid potvrdí společným zvoláním Amen.
Snad jsem trochu ujasnila, že eucharistická modlitba je důležitá celá a ne jen slova u ustanovení. Bez té "omáčky" pro některé to nejde.
Literatura:
Všeobecné pokyny k římskému misálu, Editio typica tertia 2002.
Vaše Vanimaré

4.10.15

40. týden 2015

A jsem opět po týdnu zde. Po týdnu plném zajímavých zvratů a neočekávaných událostí. A teď pěkně od pondělka.

Oblíbené